FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z UDZIELENIEM SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA
- Jeśli strony nie mieszkają na terenie naszej parafii wymagana jest zgoda dowolnej strony / Pana Młodego lub Pani Młodej / na zawarcie małżeństwa poza parafią obecnego zamieszkania;
- Metryka chrztu, bierzmowanie / dokument musi posiadać aktualną datę;
- Nauki przedmałżeńskie;
- Poradnictwo rodzinne;
- Zaświadczenie z USC / ten dokument jest ważny tylko 6 miesiące od daty wystawienia;
- Jeśli był już wcześniej zawarty związek cywilny z daną osobą wymagany jest akt zawarcia małżeństwa z USC
- Świadectwo z religii z ostatniej klasy [ do wglądu ]
- Dowody osobiste
Trzeba umówić się i zgłosić się do kancelarii parafialnej ok. 3 miesięcy przed ustaloną wcześniej datą planowanego ślubu i spisać protokół przedmałżeński. Wtedy wypisywane są zapowiedzi w parafii zamieszkania narzeczonych. Narzeczeni otrzymują także karteczki do spowiedzi.
Ostatnie spotkanie przed zawarciem sakramentalnego związku małżeńskiego ustalane jest ok. tydzień przed planowanym ślubem. Narzeczeni przynoszą zapowiedzi / jeśli były takie wypisane / przedstawiają ewentualne braki dokumentów, podają świadków ślubu / imię, nazwisko, rok urodzenia i dokładny adres zamieszkania świadków.
W dniu ślubu świadkowie przychodzą do zakrystii ok. 10 minut przed rozpoczęciem ceremonii ślubu: przynoszą ze sobą podpisane karteczki od spowiedzi narzeczonych i obrączki. Po podpisaniu dokumentów przez Nowożeńców świadkowie otrzymują kopie zaświadczenia z USC, którą to przekazują Nowym Małżonkom. Ci po upływie kilku dni powinni zgłosić się do USC /koniecznie z tym zaświadczeniem/ aby otrzymać potwierdzenie, że są mężem i żoną także wobec prawa cywilnego.